Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan Çalışma Vizesi Başvuru ve Takip Merkezi

Bulgaristan çalışma vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan’daki bir şirkette çalışmak için aldığı, 90 günden uzun süreli D tipi vize türüdür.

Bulgaristan Vize Merkezi Türkiye’den en fazla çalışma vizesi başvurusu için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bulgaristan’a Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan çalışma vizesi almak isteyen kişilerin, Bulgaristan’daki bir işyeri ile anlaşması ve anlaştığı işyerinin, Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından aldığı çalışma iznini başvuru sahibine göndermesi gerekmektedir. Bulgaristan çalışma vizesi için çalışma izni belgesini alan kişilerin D tipi Bulgaristan vizesi için diğer gerekli evrakları tamamladıktan sonra çalışma izni belgesi ile ilgili Konsolosluktan randevu alması gerekmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğundan alınan randevu günü ve saati gerekli evraklar yetkili merciye ibraz edilerek Bulgaristan çalışma vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Bulgaristan Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Türkiye Cumhuriyeti kimliği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Bulgaristan çalışma vizesi başvuru formu
 • Bulgaristan çalışma vizesi harcı
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Bulgaristan sağlık sigortası
 • Bulgaristan’daki şirketten çalışma izni
 • İş sözleşmesi
 • Adli sicil kaydı
 • Ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Finansal yeterliliğin kanıtı
 • Mesleki gereksinim ve deneyim belgeleri
 • Geriyorsa diploma
 • Bulgaristan topraklarında ikamet süresi boyunca aylık maaş bilgileri

Bulgaristan Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan çalışma vizesi harç ücreti 100 Euro’dur. 2022 yılı itibariyle Bulgaristan çalışma vizesi ücreti; danışmanlık hizmeti, noter masrafları, sağlık sigortası, başvuru formu ve dilekçe doldurma dahil toplam 240 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan çalışma vizesi genellikle, başvuru için gerekli evrakların ilgili Konsolosluğa ibraz edilmesinden sonraki 35 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuru evrakların eksik olması, ilgili Konsolosluğun yoğun olması veya başvurunun Bulgaristan ya da Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatillerine denk gelmesi durumunda vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre İle Geçerlidir?

Bulgaristan çalışma vizesi en fazla 1 yıl geçerliliği olacak şekilde düzenlenmektedir ancak çalışma vizesi hamili vize bitiminden maksimum 14 gün önceye kadar vize uzatma işlemine başvurabilmektedir.

Bulgaristan D tipi çalışma vizesi en fazla 3 yıla kadar yenilenebilmektedir ve çalışma vizesini üç yıl yenileyip, süresini tamamlayan kişilerin kendi ülkelerine bir aylığına dönerek aynı prosedür ile yeni bir Bulgaristan çalışma vizesine başvurması gerekmektedir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi İle Ülkeye Girdikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Bulgaristan çalışma vizesi hamilinin, ülke topraklarına girdikten sonra beş gün içerisinde ikametini yetkili makamlara bildirmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Çalışma Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Bulgaristan çalışma vizesi başvurusu reddedilen kişilerin yetkili makamlara 14 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Bulgaristan çalışma vizesine ret itirazında bulunacak kişilerin, itiraz dilekçesi yazması gerekmektedir. Vize reddi itiraz dilekçesi, Bulgaristan temsilciliklerine hitaben yazılmalıdır ve dilekçede başvuru sahibinin kimlik ve pasaport bilgileri, kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, reddedilen vize başvurusunun ne zaman yapıldığı, seyahatin amacı ve süresi, reddedilme sebebinin neden tekrar gözden geçirilmesi gerektiği yazılıp, şahsen imzalanmalıdır. İtiraz dilekçesi ilgili temsilciliğe iletiletirek itiraz işlemi tamamlanmaktadır.

Bulgaristan Çalışma Vizesi İle İş Değişikliği Yapılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan çalışma vizesi başvuru sahibine belirli bir iş türü ve pozisyon için verildiğinden, Bulgaristan çalışma vizesi ile iş değişikliği yapılamamaktadır.

Bulgaristan’da iş yeri değiştirmek isteyen kişilerin yeniden Bulgaristan çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Çalışma Vizesinin Bulgaristan’da Sağladığı Haklar Nelerdir?

Bulgaristan çalışma vizesi hamili, yasal olarak ülke topraklarında ikamet etme ve çalışma, Hırvatistan, Romanya ve Balkan ülkelerine vizesiz seyahat etme ve oturum izni alma hakkına sahiptir.

Bulgaristançalışma vizesi ile ülkeye girip kalıcı oturma izniyle 5 yıl yaşayan kişilerin, Bulgar vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkı vardır.

Bulgaristan’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Bulgaristan’da bir çalışanın günlük çalışma süresi 8 saattir ve haftada maksimum 40 saat çalışma süresi bulunmaktadır. Bulgaristan’da çalışan kişilerin yıllık 20 gün ücretli izni hakkı ve resmi tatillerde izin hakkı bulunmaktadır.

2021 yılında Bulgaristan asgari ücret miktarı bir önceki yıla göre % 6,56 artış göstererek 650 Bulgar levası olmuştur ancak Bulgaristan’da ortalama maaş tutarı 3.300 Leva olarak hesaplanmıştır.

Bulgaristan Ticari Vizesi İle Bulgaristan’da Çalışılabilinir Mi?

Hayır, Bulgaristan ticari vizesi hamilinin Bulgaristan’da çalışma hakkı bulunmamaktadır ve çalışma iznine sahip olmayan kişilerin Bulgaristan’da çalışması durumunda kişiye cezai işlem uygulanmaktadır.

C tipi Bulgaristan ticari vize hamiline, Bulgaristan’da gerçekleşecek iş organizasyonu, fuar, toplantı veya şirket gezisi katılım hakkı ve 180 günlük periyot içerisinde 90 güne kadar Bulgaristan’da konaklama hakkı tanıyan vize türüdür.

Önceki
Bulgaristan Oturum İzni
Sonraki
Bulgaristan Turistik Vize