Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan’a iş amaçlı yapılacak seyahatler için uygulanan vize türü Bulgaristan Ticari Vize adı altında gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan Ticari Vize alınabilmesi için gerçekleştirilecek seyahat türünün ticari amaçlar ile yapıldığı kanıtlanmalıdır.

Bununla birlikte ticari vize başvurusunda seyahati gerçekleştirecek kişi adına özel yazılmış tarafına gönderilmiş bir davetiye mektubu alınmış olmalıdır. Bulgaristan’ın son zamanlarda yükselerek artan ticari potansiyel grafiği Bulgaristan sınırları içerisinde olan ticari süreçlerin artarak devam edeceği yönünde olumlu işaretler göstermektedir.

Bulgaristan Ticari Vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Bulgar Ticari vize başvurularında öne çıkan bazı evrak detayları özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Bu doğrultuda Bulgaristan Konsolosluğundan alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanan Bulgaristan ticari vizesi için gerekli evrakların dikkatle hazırlanmaları gerekmektedir. Burada belirtilen evraklar ve içeriklerine dair bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Ticari Vize başvuru sahipleri durumuna özel koşullar hakkında detaylı bilgilendirmeyi Bulgaristan Konsolosluğu ve akredite vize hizmet merkezinden alabileceklerdir.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport

Ticari Vize başvurusu için pasaportlarda aranan şartlar; seyahat tarihi dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olması; vizenin basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekir. Pasaportun orijinali ile birlikte kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaların fotokopilerinin sunulması talep edilmektedir.

NOT: Vize başvurusunu olumlu yönde etkilemesi açısından; önceki yurtdışı seyahatlerine dair eski vizelerin sunulması önemle tavsiye olunur. Eski pasaportta bulunan kişisel bilgilerin, işlenmiş sayfaların ve özellikle eski vizelerin fotokopilerinin, Bulgaristan Konsolosluğu’na vize müracaatında hazır bulunması vizenin daha kısa sürede işlenmesine yardımcı olabilmektedir.

 • Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve okunaklı bir şekilde; başvuru dosyasında yer alan evraklarda sunulan bilgileri destekleyici şekilde doldurulmalıdır.

 • Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Dilekçesi

Bulgaristan Ticari Vizesi başvurularında sunulacak evraklar, Bulgaristan Konsolosluğu’nun ve Bulgaristan Büyükelçiliği’nin talep ettiği şekilde sıralanmalıdır. Ticari Vizesi talebi ile konsolosluğa hitaben yazılan Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Dilekçesi, açık ve net ifadeler içermelidir. Bulgaristan Vize Başvuru Formu bizzat başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formunda başvuru sahibinin iletişim bilgileri yer almalıdır. Ticari vize başvuru işlemleri için ibraz edilen resmi belgeler, son 30 gün içerisinde temin edilmiş olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

Bulgaristan Konsolosluğu, Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğraf35 x 45 mm ölçülerde ve fotoğraftaki yüzün yüksekliği, çenenin en alçak noktasından başın en üst noktasına (saç dahil) kadar, 25 ila 35 mm arasında konumlanmasını ve fotoğrafın zemini açık gri olarak belirlemiştir. Parlak veya raster kağıt üzerine basılmış fotoğraflar geçersizdir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 2 adet biometrik renkli fotoğraf kabul edilmektedir. Fotoğrafta kişi, başörtüsü takamaz. Ancak her iki kulak ve saçın 1 cm’sini görünür olması halinde başörtüsüne izin verilmektedir. Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere, gözlük gibi aksesuarlar yüzün net görülmesini engellemesi nedeniyle fotoğraf çekiminde takılması istenmez. Dikkat: Fotoğraf, daha önce pasaportta yer alan başka bir vizenin alınması sırasında kullanılmamış olmalıdır.

 • Bulgaristan Ticari Vize Ücreti

Bulgaristan için ticari vize müracaatı sırasında ödenmesi gereken iki ücret bulunmaktadır. Bulgaristan Ticari Vize ücreti (konsolosluk harcı) ve Bulgaristan vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. Başvuru sahibinin ödemesi gereken vize ücreti kişinin vatandaşlığına göre değişmektedir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır. Ancak hizmet ve servis bedeli öderler. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya, Ukrayna vatandaşları için vize ücreti 35 Euro, 12 yaşından küçük çocuklar ise vize ücretinden muaftır.

 • Bulgaristan Ticari Vize Davetiyesi

Bulgaristan Ticari Vize başvuru dosyasında yer alması gereken Bulgaristan’dan gönderilmesi gereken resmi belgeler; Ticari Davetiye- Bulgaristan’da çalışılan firma tarafından, Yabancılar Şubesinden alınmaktadır.

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

 • Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin Şirket Banka Hesabında; seyahat harcamalarının karşılığı bakiyenin EURO/TL veya USD olarak görmelidir.

Ticari Vize işlemleri için başvuru sahibinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü, bankanın imzası, kaşesi ve Bankanın İmza Sirküleri ile birlikte sunulacak olup son 10 gün içinde alınmış olmalıdır.

 • Ticari Vize işleminde bulunacak kişi bir yere bağlı çalışıyorsa; son 3 aylık maaş bordrolarının aslı, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

İş/Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

 • Bulgaristan Ticari Vize başvuru işleminde bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösterir resmi belgelerin orijinalleri; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü
 • Bulgaristan Ticari Vize için müracaatta bulunan kişi Çalışan ise; Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda Kurum/Şirket İzin Belgesi – pozisyonu, ticari seyahatin amacı ve nedeni, görevi, işe devam taahhüdü gibi bilgileri içermelidir. Belgede, kurum/şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır.

Varsa, bağlı bulunduğu kurumdan Görev Kimlik Kartı’nın aslı.

 • Bulgaristan Ticari Vize talebinde bulunan kişi Şirket Sahibi ise; imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesinin kopyası ve vergi levhası.
 • Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapan kişi Emekli ise; Emeklilik belgesi

Başvuru Sahibinin Bağlı Bulunduğu Şirketin Resmi Kimliğini İbraz Eden Belgeler

 • Ticaret Sicil Gazetesi veya Sicil Kaydı– Bulgaristan Ticari Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.
 • İmza Sirküleri fotokopisi – Bulgaristan Ticari Vize işleminde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.
 • Vergi Levhası – şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.
 • Faaliyet Belgesi – son 3 ay içerisinde bağlı bulunulan ilin Ticaret Odasından çalışan şirket adına düzenlenmiş resmi belge.

Bulgaristan’da Bulgar-Türk ortaklığındaki şirketlere sahip /çalışan ve iş amacıyla sık sık Bulgaristan’ı ziyaret eden başvuru sahipleri, seyahatlerini bu ticari içerikli sebebe dayandıracak belgeleri sunmaları gerekmektedir.

 • Ticari Vize başvuru sahibinin Bulgaristan’da şirket ortaklığı bulunuyorsa; Bulgaristan ile iş ilişkilerinizi ispatlayan anlaşma, sözleşme, gümrük beyannamesi fatura vb. gibi belgeler:

– Bulgaristan’da kurulu firmanın Faaliyet Belgesi (agentsiya na spisvaniyata Udostovorenie),
– Borcu yoktur kağıdı (lipsa na zadaljenie),
– Bulgaristan’da başvuru sahibi adına faturalar ( son 6 aylık),
– Bulgaristan’da Banka Hesap Dökümü,
– Bulgaristan’da ikamet edilen evin Kira Kontratı sunulmalıdır.

 

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

Ticari Vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin Bulgaristan’a ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonu; seyahat tarihlerini desteklemelidir.
Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı; (şirket adına ise isme verilmiş noterden onaylı vekaletname) Bulgaristan veya Turing’ten alınmış uluslararası yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

 • Bulgar Ticari Vize için hotel rezervasyonu: Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği vize başvurusunda sunulacak hotel rezervasyonlarının konfirme edilmiş (onaylanmış) olmasını talep etmekte ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit etmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan geçici, göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası:Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat sağlık sigortalarını talep ettikleri Bulgaristan vizesi süresinden daha uzun bir dönemi kapsayacak şekilde kestirmelidir. (Örneğin: Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’nden 30 gün geçerli 10 gün konaklamalı vize talebinde bulunan kişiler, Seyahat Sağlık Sigortalarını 30 günlük yaptırmalıdır. Diğer durumlarda çoğu Bulgar vizesi 6 gün geçerli, 6 gün konaklamalı verilmektedir. Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış seyahat sigortası; Bulgaristan’da kalış süresini kapsayan, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.
 • Bulgaristan Ticari Vizesi ile ilgili Uyarılar

  • Ticari Vize ile ilgili kararlar konusunda yetkili diplomatik merciiler; Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’dir. Ticari vizesi başvurularında destek alınan aracı kurumların değerlendirmeye ilişkin kararlar üzerinde hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.
  • – Bulgaristan’a araç ile seyahat edilmesi durumunda yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet yaptırılmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan kişilerin ve araçların Bulgaristan sınır kapısından geçmesi mümkün değildir.
  • – Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den yapacakları Bulgar ticari vize başvuruları doğrudan Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilirler.
  • – Ülkesinde Bulgaristan temsilciliği bulunmayan kişiler, Bulgaristan Ticari vizesi başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren Bulgaristan temsilciliğine yapabilirler. Örneğin: Irak ve Suriye vatandaşları Bulgaristan vizesi başvurularını Türkiye’de bulunan Bulgaristan temsilciliklerinden yapabilirler.
  • Bulgaristan Konsolosluğu Ticari Vize çıkış süresi
  • Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kısa süreli vize (C Vize) başvurularını ortalama 5-7 gün içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda ticari vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. (Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açar) Ayrıca Bulgaristan vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar nedeniyle, ticari vize başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmelidir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının Ticari vize işlemleri konusunda herhangi bir yaptırımı olmadığı unutulmamalıdır.

  Bulgaristan Ticari Vizenin Reddedilmesi Durumunda

  Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Bankaya yatırılan ticari vize harç bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir. Dolayısıyla, Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmemektedir.

  Bulgaristan Sınır Kapılarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bulgaristan Ticari vizesi almış olmak, Bulgaristan’a giriş yapma garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir.
  • Bulgaristan Ticari Vizesi ya da Schengen vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli Hotel rezervasyonu, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.
  • Schengen ülkeleri, 2014 Eylül ayında parmak izi uygulamasına geçmiştir. Bu çerçevede Schengen Bölgesi’ne seyahat edecek kişilerden parmak izi alınarak VIS kaydı tutulmaktadır. Verilen parmak izi 5 yıl içinde yapılacak Schengen vizesi başvurularında (ististani durumlar hariç) geçerli olmaktadır. Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına karşın Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Ticari Vize ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir.
  • Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerine vizesine sahip oldukları ülkeden başlamak zorundadır. Schengen kuralları uyarınca Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler vizesine sahip olunan Schengen ülkesinden başlamak zorundadır. Bu kurala uyan kişiler Schengen vizesi ile Bulgaristan’a turistik, ticari ya da transit seyahatte bulunabilir ve geçerli Schengen vizesinin süresi kadar konaklama yapılabilir.

  Bulgaristan Ticari Vize Süresine Dikkat Ediniz

  Bulgaristan konsolosluğu tarafından verilen ticari vizenin süresinin planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ya da Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir. Örneğin, 5 günlük hotel rezervasyonu ve uçak bileti var ve Bulgaristan’a konsolosluğundan 3 günlük vize çıktıysa, düzeltme talebinde bulunulabilir. Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 5 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 8 günlük Ticari vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği yeni bir Ticari vize başvurusu yapılması talep edebilir.

  Bulgaristan Ticari Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  1-Ticari vize başvurusunda bulunmak istiyorum Bulgar firma bana davetiye yapamıyor, davetiyesiz ticari vize başvurusunda bulunabilir miyim?

  Ticari davetiye olmadan Konsolosluklarca ticari vize başvurusu kabul edilmemektedir.

  2- 1 yıllık çok girişli ticari vize nasıl alabilirim?

  – Çok girişli (multi vize) alabilmeniz için 1.ticari vizeden sonraki başvuruda iş ilişkilerinizi (ithalat, ihracat, sözleşme, anlaşma) ispatladıktan sonra çok girişli vize alabilirisiniz

  3- 5 tane turistik vizem var. 3 aylık ticari multi vize nasıl alabilirim?

  – Bulgaristan Konsoloslukları vizeleri 6 ay ve 1 yıllık multi vize sıralamasına göre veriyor. Turistik vizelerinizin olması bir avantaj değil aksine, daha önce aldığınız turistik vizeler ile Bulgaristan’da iş yapmış, ticari faaliyetlerde bulunmuş iseniz çok girişli vizeyi almakta güçlük çekebilirsiniz.

  4 – Bulgaristan kurulu şirketimin belgeleri ile Ticari vize başvurusu yaptım, vizeme ret geldi. Neden olabilir?

  Bulgaristan konsolosluğu vize bölümünden pasaportunuzu teslim ederken vizeniz olumsuz/Red ile sonuçlanmış ise size neden red olduğuna dair belge vermiş olmalılar. Bulgaristan Konsolosluklarca/ Büyükelçiliklerce size verilen bu belgede vize başvurunuza neden Ret geldiğinin sebebi açıklanmakta.

  5 – Bulgaristan Ticari Vize Almak, Turistik Vizeye Göre Daha mı Kolay?

  Ticari vize işlemlerinin en önemli bölümünü Bulgaristan’da ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı oluşturacaktır. Yabancı ülkelere yapılan seyahatlerde davetiye yazısı, vize prosedürleri arasında her zaman önemli bir evrak olurken konsoloslukların göz önünde bulundurduğu bir belgedir. Ticari vize uyum koşullarının eksiksiz olarak tamamlanması ve ticari vize davetiyeniz ise her zaman bir avantajdır.

  6 – Şirketi Olan Herkesin Bulgaristan Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

  Şirketi olan herkesin ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, Bulgaristan ticari vize başvurularında bulunmalısınız. Bu şekilde alınmış olan vize ile başarılı bir seyahat yapabilirsiniz.

  7 – Bulgaristan Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

  Bulgaristan ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bulgaristan turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.

   

  8 – Bulgaristan Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

  Bulgaristan ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir davetiye yazısı. Bulgaristan ziyaret edilecek olan şirketten davetiye yazısının alınamaması halinde ise ticari vize alma imkânınız bulunmayacaktır.

  9 – Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

  Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun kaybolması halinde mevcut vizenizden yararlanamazsınız. Yeni bir pasaport çıkartarak, yeni vize işlemlerinde bulunmanız gerekecektir.

  10 – İlk defa Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük ticari Bulgar vizesi alabilirim?

  Bulgaristan Konsolosluğu, gerçekleştirecek olduğunuz ilk vize başvuruları için uzun süreli bir Bulgaristan vizesi vermeyecektir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan hotel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve hotel rezervasyon süresine göre vize verecektir.

Önceki
Bulgaristan Turistik Vize
Sonraki
Bulgaristan Vatandaşlık Hizmeti